The Girl with the Dragon Tattoo (2011) - Jak prosté, milý Watsone


The Girl with the Dragon Tattoo je druhou adaptací románu Stiega Larssona Muži, kteří nenávidí ženy. Po řemeslné stránce bezvadně zpracovaný detektivní příběh v režii Davida Finchera si vysloužil velmi vřelé přijetí u diváků i kritiků. Je zde však něco, čím vybočuje z řady trháků loňského roku?

Mikael Blomkvist (Daniel Craig) je novinář, který je po prohraném soudním sporu zdevastovaný jak po finanční, tak po profesní stránce. Z tíživé situace mu nabídne pomoc v podobě velmi dobře placené zakázky starý milionář Henrik Vanger (Christopher Plummer). Blomkvistovým úkolem je pod záminkou napsání rodinné kroniky vyřešit záhadné zmizení Vangerovi neteře, ke kterému došlo před 40 lety. Po zjištění, že zmizení dívky by mohlo souviset s řáděním nedopadeného bestiálního vraha žen, vyhledá Blomkvist pomoc nekonvenční profesionální slídilky Lisbeth Salanderové (Rooney Mara) - dívky, jejíž tetování je vytknuto v názvu filmu.

Příběh The Girl with the Dragon Tattoo je poměrně konvenční a přímočarý, a sám o sobě nenabízí velká překvapení. Identita záhadného vraha je pro mnohé diváky odhalena už prostřednictvím jeho představitele, který je známý svými výraznými zápornými rolemi. Velmi silnou stránkou filmu jsou však postavy a herecké výkony. Rooney Mara se titulní role ujala bravurně. Postava Lisbeth, mladé dívky s vizáží punkerky, ve které se snoubí geniální talent se sociopatickými sklony, je pro film zásadní, a její špatné zpracování by bylo kamenem úrazu. Lisbeth je v podání Rooney Mara silnou ženou sebevědomou ve svých schopnostech, kterou však její výstřednost staví často do společensky nevýhodných situací. Lisbeth působí většinu filmu chladně a nezúčastněně, ale události filmu ji zdaleka nevykreslují jako osobu zbavenou citů. Právě Lisbethina míra citové zainteresovanosti jí dává hloubku a zamezuje její redukci na komixovou postavičku drsné hackerky. Tento kontrast mezi formou a obsahem vytváří dojem zranitelnosti a jisté nezralosti, která dělá z Lisbeth postavu hodnou soucitu a sympatií.

Velmi zajímavý výkon podává ve filmu také Daniel Craig, který je na míle vzdálen archetypu drsného akčního hrdiny z posledních filmů o Jamesi Bondovi. Novinář Mikael je přemýšlivý, avšak často nešikovný a tápající člověk. Daniel Craig mi svou interpretací postavy v mnoha ohledech připomněl Martina Freemana jako doktora Watsona ze seriálu BBC Sherlock. Stejně tak dynamika mezi postavou Mikaela a Lisbeth v mnoha ohledech připomíná Sherlocka a Watsona. Mikael je v první třetinu filmu výraznějším protagonistou než Lisbeth, jakmile se však jejich cesty střetnou, automaticky nastupuje do role „asistenta“, který vraští čelo nad Lisbethinými postřehy a dedukcemi. V nevyhnutelně vzniklém romantickém vztahu pak fyzicky křehká Lisbeth zaujímá výrazně dominantní postavení. Mikael i v tomhle ohledu působí jako pasivní partner, který na zřejmou výzvu k sexu reaguje nechápavým pohledem.



Nosným tématem filmu je násilí působené na ženách muži zneužívajícími svá dominantní postavení. Původní název románové předlohy se tak ve filmu skrze různé postavy projevuje v různých formách a intenzitě. Protiváhou tohoto tématu je fakt, že ženské postavy jsou ve filmu ve většině situací kompetentnější než mužské, a násilnící jsou po ztrátě převahy redukováni na trapné ubožáky. Téma ženského postavení se však netlačí do popředí. Je organicky zakomponováno do detektivní zápletky a vždy se projevuje v logickém kontextu dané situace. Velmi zábavný je přitom vrchol filmu, který je obrácením klasického tropu dívky v nesnázích.



The Girl with the Dragon Tattoo je jednoznačně kvalitní film, který utvrzuje Davida Finchera jako jednoho z nejlepších současných režisérů, a dosud nepříliš známou Rooney Mara katapultuje s nominací na Oscara do první ligy hollywoodských hereček. Je také zářným příkladem toho, že hollywoodský remake není sprosté slovo. Proč by ostatně mělo být něco špatného na tom dát jinému filmovému štábu možnost vytvořit vlastní interpretaci již jednou zpracovaného příběhu? Nevidět Daniela Craiga a Rooney Mara v hlavních rolích The Girl with the Dragon Tattoo by byla velká škoda.


- Petr

Žádné komentáře:

Okomentovat